Puzzle prožitků a pocitů

Znovu a znovu se mi to vrací a přemílá se v hlavě. Prožila už jsem to tolikrát.

 


Neustále se nám něco děje. Život není statický, bez událostí, bez vzruchů, bez života. Spoustu těch věcí ani zvlášť neregistrujeme. Proplouvají nám žilami hladce, nenarážejí o stěny. Dějí se samospádem a naše pocity příliš neovlivňují. A když, tak téměř neznatelně, nebo tak, že si toho nevšímáme a pocitům se beze všeho poddáme. Dílky skládačky zapadají na své místo zlehka a jemně a všechno šlape tak, jak má. Jsou to věci pozitivní i negativní, ale dosedají přirozeně, bez erupcí.


Pak se stane, že se děje něco, co je nám třeba v zásadě i příjemné, nebo dokonce velmi příjemné, ale někde na okraji zní falešný tón. Fajn dílek, ale do naší skládačky jako by nepatřil. Buď jdeme od toho a celkem brzy se nám uleví a všechno se vrátí do starých kolejí, třeba jen s občasnou nemilou vzpomínkou, nebo si před falešnou notou zacpeme uši a jako berani jdeme dál za svým potěšením. Buď nám falešný tón po čase rozmlátí bubínky na kaši, nebo násilně naboucháme dílek mezi ostatní dílky a ono se to usadí – jen ta struktura se nějak změní, pokroutí. A my se s tím nějak smíříme.


Ale děje se i pravý opak. Klíčový dílek, který dopadne na své místo, uvnitř se něco pohne a přijde cosi jako extáze splynutí. Součástka s hlasitým klapnutím zapadne mezi ostatní a stroj se rozjede tak hladce a vzlétne tak prudce, až se chce křičet. Nic už nebude stejné, všechno je jinak, je tu nový rozměr, nová chuť, nový směr. Něco, na co čekáme odjakživa. Tohle může způsobit cokoliv – kniha, hudba, film, informace, setkání s nějakým člověkem, pozření jídla či pití, prožití nějaké akce, která nás obohatí… Prostě může to být prakticky cokoliv.


A závěr? Žádný. Prostě jen tak přemítám. Říkal snad někdo něco o pointě? :o)


 

komentáře 2

Filed under Bludička brodivá

2 responses to “Puzzle prožitků a pocitů

  1. tláča

    Ty jsi to byla, já tě slyšel.

  2. asTMA

    ad TláčaA to jsem se tolik snažila, abych nerušila… :o)

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s