O Blaníku a blozích,

o tichých atheistických modlitbičkách a tichém šílenství, o slzách i hysterickém smíchu a hlavně o tom, jak člověk prostě některé věci neovlivní, i kdyby se rozkrájel, naklepal, obalil, usmažil a za stálého protřepávání se vyhodil na kompost.

 


Bože milý, jsi-li? (Pan Havlíček promine, ale když on to tak vystihl.) Když je českému národu nejhůře, začne si špitat o Blaníku a rytířích, o pomoci shůry a vlastně i zdola (nebo spíš zevnitř? Tedy, zvenčí zevnitř?). Když je ouvej mně, můžu si vybrat. Třeba teď. Místo abych spěšně honila neposedná slova, za která dostávám cenné papírky, honím neposedná slova, za která nedostanu snad až na pár jiných slov nic. Ve chvílích zjevného zoufalství odhazuji v dál pomyslný širák, tj. rozepsaný dokument shodím na lištu, vrhám se na blogy a čtu příběhy. Ano, je to zdržení. Zítra v noci si možná budu rvát zbytky obočí. Jenže ono to poskytuje i určitou malou úlevu. Že nevydrží? No nevydrží, no. Ale co taky jo, ne? Chodím, čtu, sem tam někde utrousím slůvko. Ve chvílích návalů ještě zjevnějšího zoufalství začínám myslet zkratovitě, dělám náhlé pohyby, propukám v pláč (což nepomáhá), v duchu se modlím k někomu, na koho nevěřím (taky to nepomáhá), hystericky se směju (ani to nepomáhá) a vzpomínám na pondělní večerní kasací, jak to všechno půjde (to pomáhá jen zesílení pocitu marnosti a zběsilé touhy po sebedestrukci). Spoustě věcí se zabránit dá, přesto to neděláme.


Jenže někdy, někdy prostě nenaděláte nic.


 

komentářů 10

Filed under Bludička brodivá

10 responses to “O Blaníku a blozích,

 1. Alka

  asTmo, spíš vůbec někdy? Podle časů Tvých příspěvků moc ne. To je chyba. Ano, vše, co dnes píšeš, je pravda. Doufám, že i další komentátoři potvrdí, že to znají :-).Nejsem odborník na Boha, i když se tak občas tvářím, naposledy včera u psí holičky, ale myslím, že Bůh není tak podstatný. On nám může držet i palce, ale nic za nás neudělá. Důležitá je víra. Víra, že naše láska a snažení má nějaký smysl. Bez ní nám zbývá jen ta marnost a sebedestrukce. Jo a ta holička mi po přednášce o panteismu nakonec povídá: A myslíte, že i sex je bůh ? :-))Tak asTMO, naší zbrojí je víra, láska a naděje. Do boje !! A večer do postele a spát !! :-))

 2. ich

  Taky teď hodně často podléhám pokušení přenést se z příběhu, který překládám, do nějakých…chtěla jsem říct "skutečnějších", ale to je vlastně hloupost – z mého pohledu. Moje jediná útěcha a šance je, že jsou to jen takové moje líbánky s blogy, které jako každé líbánky brzo skončí, jinak tu knížku asi neodevzdám, a Blaničtí proto nebudou o nic méně potřební…:)

 3. adbar

  jaképak "brzo skončí". 🙂 žádný takový! 🙂

 4. Ty mě dáváš holka :o/ Alézi tě naučil ponocovat koukám ;o) Huš do postele oba dva!!! Jeden jak druhej :o))

 5. Jana

  Teda…!asTMO, opucujeme špinavá kolena a hupky dál, ju? 😉

 6. anquetil

  Ono je nás na kolenou víc? Vstávat! Jde se dál!

 7. asTMA

  ad AlkaPůvodně jsem chtěla psát velký rozbor o víře a nevíře a o pomoci shůry a tak, ale teď mám po boji tak vymeteno v hlavě, že k tomu prostě nedokážu nic říct. :o) Snad jen – buď opravdu pomohl, nebo pomohla víra, nebo nevím, ale dobojovala jsem, s malou časovou ztrátou, ale se ctí, vyspala jsem se, i když k dosažení pocitu pevného připojení k realitě ještě bude pár nocí potřeba, a snad už bude dobře. :o) Díky za komentář. :o)

 8. asTMA

  ad IchTy ani nevíš, jak hluboce mi mluvíš z duše! :o) Taky je to vždycky boj slov proti slovům. :o) Ale musím říct, že moje líbánky s blogy už daleko přesáhly měsíc, takže to vypadá na trvalejší vztah. :o)) Hlavně nám neodcházej. Držím palce, ať to stihneš – a pokud možno ve větší pohodě než já. :o)

 9. asTMA

  ad TofuOpatrně s tím zaháněním do postele! Znáš Aléziho a jeho hříšné myšlenky! :o))))

 10. asTMA

  Jana, Anquetil: Navrhuji velkoodběr chráničů na kolena, můžeme si to rozebrat a určitě uhádáme i nějakou množstevní slevu! :o)

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s