Jiné lásky

Člověk se nestačí divit sám sobě.

 


Když jsem byla malá, měla jsem ráda máminku, tatínka, Čarodějku, kočičky a pejsky široko daleko, taky králíčky a vůbec všechna huňatá stvořeníčka – s výjimkou myší. Měla jsem ráda i širší rodinu. Měla jsem ráda kamarádky a kamarády a rozmanité dětské lásky. Pak jsem si pochopitelně vysnila lásku milostnou a vykreslovala si ji do nejmenších detailů. Vždycky jsem si myslela, že srdce má člověk rozdělené na dvě části – rodina a Nejmilejší.


Teď jsem velká, mám rodinu, Nejmilejšího, kamarády a kamarádky a širší rodinu. Mám je ráda. Jenže se najednou ukázalo, že existují ještě jiné roviny. Tak třeba zítra se opět potkám s člověkem, se kterým pravidelně pracuju už dobrých 5 let. Je asi o rok mladší než já, nepřestali jsme si vykat a těžko říct, jak vlastně náš vztah označit. Je mi bližší než řadový spolupracovník, je mi o něco vzdálenější než kamarád. A přece. Minule onemocněl. Tak, že jsme práci museli přerušit a pokračovat budeme právě zítra. Udělali jsme jen nejnutnější. Bylo mu čím dál hůř. Vypadal mladší a mladší, až se zdálo, že tam sedí nešťastný nemocný malý kluk. A já jsem se na něj dívala a najednou jsem si uvědomila, že tohle je člověk, kterého mám opravdu hluboce ráda. Je to jiné než kamarádství, je to jiné než milostná láska, je to jiné než jen příjemná spolupráce. Prostě někde mám kousek srdce, který patří jemu. Přepadl mě velmi zvláštní pocit. A náhle jsem pochopila, že takových lidí mám kolem sebe víc. Těch, kteří u mě mají svůj kousek srdce. Větší než kamarádi a kamarádky. Jiný než Nejmilejší a všichni moji blízcí. Zkrátka mají v mém životě zvláštní místo. A myslím, že aspoň někteří o tom určitě vědí.


 

komentářů 12

Filed under Odstíny šedi

12 responses to “Jiné lásky

 1. Lorrain

  Zvláštní místo..víš,moc pěkně jsi to napsala. Tak pěkně, že věřím tomu, že dotyčného máš opravdu, tím svým způsobem, ráda. A já věřím málokomu-))

 2. anquetil

  ad. asTMAZnám ten pocit, znám tu další dimenzi lásky. Mít někoho rád jako – člověka…

 3. Moc pěkně vyjádřené… znám tento pocit…

 4. Kardiomyopatik

  Nejširší srdcemám prokazatelně já. Má v sobě tolik lásky, že se s ním nedá dlouho žít. Tak mi ho chtějí vyměnit za menší. Ale zatím ho nemají….

 5. :)Taky se mi z Prahy odcházelo špatně, protože jsem věděl, že mé spolubojovnice a spolubojovníci jsou fajn lidi, kteří mne tolikrát podpořili a na které jsem se mohl spolehnout a za které bych toho dal hodně :)naštěstí se k nim vrátím …

 6. Alka

  Mám rád všechny lidi,kterým jsem kdy pomohl. Vždy, když je uvidím, uvědomím si, jak jsem nesobecký, krásný člověk, až se za to někdy plaše stydím.Jsem zkrátka úplně jiný, než asTMA. Ta mě strašlivě zklamala – oddělovat v lásce rodinu a nejmilejšího, myslel jsem, že nejmilejší by měl být součástí rodiny, ne-li formálně, tedy alespoň v srdci. asTMO, asTMO, odpustíš mi někdy tuto provokaci !?

 7. Astmo,máme podobná srdce ;o))

 8. Alka

  Teda to bylo fakt hnusný,co jsem napsal, nevěděl jsem, že je to tak snadné, psát hnusně….musím to nějak napravit, vyžehlit….jestli není pozdě, nabízím text na hudbu Manfreda Manna, jmenuje se to: Zabití lásky na tři části Tak tedy vítej hochu, jenžs dnes přišel k nám, já nemoc tvou odněkud znám. Tvá léčba nebude snadná, tu nemoc snad každý má, tvá dívka nechce být už tvá.Refr. Ach příteli, na části tři tě teď zbavíme bolesti tvé zlé lásky….V té první srdce ti vezmem, a v třetí vrátíme, v té druhé ho pak zničíme.Ach ano, ach ano, zabití lásky na tři části…Tak co, už je to lepší, nebo ještě horší !?

 9. asTMA

  HromadněLorrain: Děkuji. :o)Anquetil: Jako lidi mám ráda spoustu lidí. Tohle je ještě trošku jinde.Teo: No answer. :o)Davvon: Děkuji. :o)Kardiomyopatik: Držím všechny palce. S transplantovaným srdcem se dá žít vcelku dlouho a aktivně, jak jsem viděla u kamaráda. A věda jde stále kupředu. Ať Vám to dobře dopadne.Mamed: Hezky jsi to napsal. :o) Nezapomeň jim to říct. :o)Alka: Jsou různé druhy lásek. Máminku mám ráda jinak než Nejmilejšího, ač je intenzita toho citu stejná. Jak bych to mohla shrnout do jednoho pytle? Nejmilejší má samostatnou kategorii, bydlí ve stejném srdci jako rodina, ale má vlastní prostorný byteček. / Psát hnusně je překvapivě snadné. Pokud to člověk nemá v sobě od přírody, stačí se jen trošku zapřít.Tofu: :o) Já vím.HaWran: Děkuji. :o)

 10. Alka

  Děkuji za odpuštěníasTMO, to, co jsi napsala, hlavní text, bylo vyznání lásky. Lásky k člověku. Krásné vyznání, odvážné, nesobecké. A vzácné. Nesmírně vzácné. V dnešní době jsme mnohem častěji svědky snahy po dominanci, agresivity, neúcty, výsměchu, ponižování. Člověk člověku jakoby přestával být partnerem a stával se soupeřem, nesmiřitelným, nehodným slušnosti a úcty. Slušnost a smířlivost, vstřícnost, laskavost, dobrota, bývají považovány za slabost a trestány. A láska ? To bude nejspíš nějaká nemoc, choroba !?Před Tvým vyznáním jsem měl, jako ostatní komentátoři, stát s obdivem a úctou, ne rádobyvtipně rýpat. Omlouvám se a děkuji, bylo to krásné.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s