Sebepodceňování

Ne, teď nemyslím hrstkovou. To bylo oprávněné a je to tam proto, abych příště nezapomínala.

 


Znám jednu báječnou osobu. Ne, znám spousty báječných osob. Znám spousty báječných osob, které se neumějí docenit. Hlídají se, bojí se, aby nebyly takové nebo makové, přitom jsou jedinečně báječné. Ale teď chci psát jen o jedné.


Neuvěřitelně schopná. Neuvěřitelně energická. Neuvěřitelně obětavá. Neuvěřitelně chytrá, bystrá, svižná, krásná, elegantní, laskavá, milá, nadaná. Není to vzor trpělivosti. To zase ne. Ale i to je dobře. Občas je třeba, aby někdo odložil zdvořilost a nekonečné pochopení a dupnul na ostatní, aby se věci hnuly z místa. My, které/ří to neumíme, si téhle vlastnosti u ostatních ceníme.


Tato báječná osoba trpí pocity méněcennosti. Má pocit, že všichni okolo jsou úžasně výkonní a bezproblémoví, jen ona se v sobě plácá a neví, kudy kam. Běžně se to na ní nepozná. Nakonec, na mně se taky běžně nepozná, že jsem asociální hromádka neštěstí – že, Lauro? :o) A když už se to člověk dozví, žasne. Proč proboha ona? Je úžasná. A až jednou najde tu sílu vystoupit ze sebe samé a podívat se na sebe zvenku tak, jak ji vidíme my, uvidí se a třeba to konečně pochopí.


 

komentářů 16

Filed under Odstíny šedi

16 responses to “Sebepodceňování

 1. Navrhuji založit klubNa podporu podobných osob. Budeme si je tam hezky hýčkat a říkat jim: vidíš, jak jsi úžasná? A ony nás za to budou mít rády. A co víc – budou mít rády i samy sebe!

 2. asTMA

  to SilverghostBudu raději, když mě budou mít rády z jiných důvodů, než je vděčnost za ocenění. Ale souhlasím, je třeba jim dodávat sebevědomí. Což svědomitě činím. Ona však na sobě velmi důsledně pracuje, takže se dostane do cíle i beze mě, tím jsem si jistá.

 3. Aniž bych chtěl nějak rejpat……jsou mi pořád milejší idé, kteří se nedocení, než ti kteří se soustavně přeceňují…a podceňují ostatní. Ale máš pravdu. Několik takových také znám a někdy mi je docela líto, když vidím, že následkem toho sebepodceňování je třeba nevyužití životní šance a je už jedno na co… zaměstnání, vztah… tratí na tom…

 4. asTMA

  to GalahadTracení je to nejmenší, k tomu dochází jen občas. Mně je líto, že se trápí – prakticky dennodenně.

 5. Druhý infarkt !Po přečtení prvního odstavce jsem si říkal, konečně asTMA píše o mně! Ona už o mně psala, říkala mi námořník, ale to byla karikatura. Teď píše, jaký skutečně jsem, makový, báječný !A ono ne ! Srdce se mi zachvělo ! Druhý infarkt ! O tom prvním vám povím někdy jindy. A ona Laura ! No jistě, je úžasná, také si zaslouží chválu, pohlazení, však jsem neskrblil….:-) Dobře, tak někdy příště. A nebo prostě klikněte na WWW 🙂

 6. Pozor, Poe-zie :-)))Laura je motýlek, asTMA je včela,je struna, ba i lék, když duši rozezněla.Jedna má písma dar, druhá je dámou psaní,stačí jim písmen pár a duši mou to raní !Sám Bůh jim požehnal, ať se jen čerti rojí !Tak pište, holky, dál, mám ve Vás můzu svoji !(Bacha, tohle zatím každou rozbrečelo)

 7. asTMA

  to EduAlkaMě taky! Múza s kroužkem?? No toto!!! (Co naděláš – včelky mají žihadélko…) :o) Až jednou sednu a řádně se nadechnu, konečně sepíšu povídku, co nosím v hlavě – o múzách.Mimochodem – nebyla v nějakém večerníčku Včelka Alka? To by bylo mezidruhové křížení!

 8. Alka

  Ne, to byl včelák Alík. Alka je takový tučňák severu, a, nalijme si čistého vína, ani moc nelétá. Vzdělání má asi jako průměrný Inuita a jak bylo s můzami vlastně ani neví. Jen slyšel, že nějaké byly, a byly o dost platoničtější než třeba takové Valkýry. Nebo nee ?! 🙂

 9. asTMA

  Však já vím, co je alka, proto mě to křížení se včelou pobouřilo!Nóóó… o tom by se dalo polemizovat! Ono to múzí líbání je takový… jak bych to… eufemismus! :o))

 10. Alka

  A safra.Ono to vzdělání asi opravdu k něčemu bude, co ?! 🙂

 11. asTMA

  Příležitostněse to hodí. ;o))

 12. Alka

  Abych řekl pravdu,docela mě to zdrblo. Představ si, že v nejlepčí básni, co jsem kdy napsal, skvostu, perle, démantu mé tvorby, mám verše – a můzy propadaly z lásky….a proto na ně zbylo líbání. Teď to vypadá, jak to je, že plácám nesmysly – co s tím ? Já vím, že démanty bývají někdy přebrušovány, ale pro mne by to ztratilo autenticitu toho výtrysku poezie. Nebo se mám tvářit, že je to hyperbola, oximóron, či nějaký jiný stavebně poetický prvek ?

 13. asTMA

  Alko,nech to, jak to je. Já tu povídku přece jen napíšu. Nesmysly plácám já, nesmíš mě brát tak za slovo. Náhodou jsi to napsal pěkně.

 14. Alka

  Počkej, to je nedorozumění. Tu mou "perlu" jsi ještě nečetla, trochu se ostýchám jí vystrčit na blog, četlo jí tak 10-15 lidí, statisticky asi jeden za rok a půl. Přemluv mě…:-)

 15. Alka

  jo a těch můzách napiš, abych byl v obraze !!

 16. Roj

  Čerti rojí?Alko, co máš s mými čerty?! 🙂

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s