Dokopávky a vykopávky

Poklady spodních vrstev.

Nic tak názorně člověku neukáže, jak turbulentní vývoj měl jeho život v posledních šesti letech, jako když ho nouze donutí pátrat po věcech dávno zapadlých. Jako třeba teďka. Jen tak mírnyxtýrnyx přiskotačí dva požadavky. Najdi-všechny-noty-a-texty-co-máš a najdi-jedny-konkrétní-asi-sto-padesát-let-staré-noty. Pěkné, věru pěkné.
Pochopitelně. Z not „všechcomám“ jsem našla zlomek. Z not „stopadesátletstarých“ ani lísteček. Zato jsem našla jiné poklady. Dva ručně šité medvědy od švagrové. Rukopis chvalozpěvu Uctívané Autority na Náš Idol. Hrst vyplněných anketních listů na lexikologickou seminárku. Rozpadlý notes s životně důležitými poznámkami, starou a nefunkční copy-kartou a rozvrhem prvního semestru. Starý výtisk módního ženského časopisu ještě v igelitu, s nějakým záhadným darem a hlavně s vynikajícími fotkami nejkrásnější fotomodelky našeho světa. Kopie neobyčejných zajímavostí: VIII Píseň o Fáfnovi; Sebastian Münster: Kozmografia česká (překlad Zikmund Mladší z Púchova), Praha 1554; Kuchařství – o rozličných krmích, kterak se užitečně s chutí strojiti mají, jakožto zvěřina, ptáci, ryby a jiné mnohé krmě všelikému kuchaři anebo hospodáři knížka tato potřebná a užitečná (1535); tzv. Kališnický pasionál (1495); J. Günther: Knížka o štěpování rozkošných zahrad (1558); a hlavně Karel Hynek: Babička po pitvě (bibliografická citace chybí, což mě převelice mrzí, protože si ji z hlavy nepamatuju, vím jen, že to byl nějaký výbor prací kostnických bohemistů, či co…).
Nedá mi to, z posledního zacituji, jak jen mi oko padlo:

***

Jednou, když babička uspávala u klavíru malou Adélku a věrná májová koťátka drápala na dvoře velkého psa, vnoučata vypáčila krucifixem její malovanou truhlu.

Paní Prošková děti napomenula: Až babička umře, bude to stejně všechno vaše.Její krása byla rouhačská, neboť se ničím nepodobala velkým (a) podrobným obrazům světic.

Ve vlasech ukrývala noc co noc noc a nádherné hypnotisérské oči vojáka, jenž od večera do rána obcházel její stavení, snaže se udržet krok s měsícem.

***

A noty nikde…

komentářů 5

Filed under Odstíny šedi

5 responses to “Dokopávky a vykopávky

  1. Zrovna dneska jsem u mistra (http://mistr.bloguje.cz) psal o tom, že nesmím uklízet, protože se vždycky začtu a tím úklid skončí…

  2. Paželv

    Kopii kuchařství shledávám jako potřebnou a užitečnou!

  3. asTMA

    Johnny: Když já neuklízím, já hledám! :o))Paželv: Bohužel je to jen kúštěk – ale i tak – poklad z největších! :o)

  4. Hledej dál a pomni, že nehledáme jen noty:-)

  5. asTMA: To je totéž 🙂 Vždycky uklízím jen když potřebuju něco najít. Bohužel vždycky něco najdu, málokdy však to, co potřebuju. Ale to už každý zná…

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s