Ententýky, dva špalíky

Pár obrázků z eletriky
Dějou se i veselejší věci.

* Zvláštní človíček drobné postavy, kterému může být něco mezi pětadvaceti a pětatřiceti, sedí u prostředních dveří a stále dokola vítězně vykřikuje na poloprázdnou tramvaj chaotické věty o hlavě státu, první dámě, směšných hopsavých pohybech a jejich důsledcích. Představení má všechny rysy koprolálie. Až na jeden. Použitý slovník připomíná uhihňané, avšak slušně vychované předškoláčky ve fekálním období. V kontextu zejména fascinují obraty jako „pan prezident“ a „děťátko“. Přítomní upřeně hledí z oken a tváří se, jako když tak usilovně myslí na prababičku, že ani nevnímají okolí. Oční kontakt nikdo neriskuje.

* Nápis nad dveřmi kabiny v přední části vozu: Prostor výhledu řidiče! Děkujeme Vám za jeho uvolnění! Zvláštní. Za celou cestu panu řidiči nikdo nedal masáž šíje ani nepovyprávěl pohádku o mašinkách. Tak nevím. Lidi už se vážně neumějí řídit pokyny dopravce.

* Na fakultě působily dvě mladé a pohledné pedagožky jak z pohádky. Sněhurka a Amálka. Sněhurka byla rezervovaná chladná bledá kráska s černými vlasy a jemnými rysy. Amálka byla zlatovlasá, sympatická, chytrá, srdečná a ukrutně uchechtaná. Její smích byl prudce nakažlivý. Smála se, i když už jí určitě do smíchu moc nebylo, jen oči měla unavené. Když jí došla trpělivost, vytratila se. A hle, cestou do PRZA se najednou vyloupla z uliček malostranských, s výpravou turistů za zády, s deštníkem v ruce. Smála se a zářila. Vypadala jako ztělesnění pohádky s dobrým koncem.

* Tramvaj řídí řidička. Vyjedeme ze zastávky. Vzápětí tramvaj zastaví. Otevřou se dveře a jasný hlas zřetelně, srozumitelně a bez klopýtání vysvětlí, že před námi je nehoda tramvaje s autem, že to potrvá 10 minut a že kdo potřebuje, může si vystoupit, neboť ona v tuto chvíli nemůže dál jet. První zážitek tohoto druhu.

* Oblíbený tramvajový žertík. S pocitem mistra světa amoleta doběhnete v osm večer na zastávce Cherubín tramvaj. Zezadu. Vskočíte dovnitř, ještě než se zadní dveře zavřou, všude spousta volných míst, sláva! Pohodlně se usadíte, vylovíte knížku a slyšíte: Příští zastávka: Cherubín. Svezete se za roh, vystoupíte a se zaťatými zuby se vrátíte zpět na výchozí zastávku Cherubín. Zatím se povedlo 3x. Kdy mi to začne docházet včas?

* Projíždíme kolem lékárny. Výloha, mírně zapuštěná do stěny domu, už na dálku hlásá do světa: DRAVÁ CESTA KE SPOKOJENÉMU ŽIVOTU.

* V ulici dvě zastávky před Cherubínem stojí řeznictví. Nabídku má pestrou. A na špinavě černé tabulce vedle dveří předkládá vyhládlým očím fajnšmekrů i polotovar nevšední a neotřelý – začátek básně. Rytmus písně Skákal pes člověka prostě strhne. Výrobek tepelně upravený. K přímé spotřebě či dovaření doma:

Pečená, smažená
Stehna, křídla, řízky
Káva, čaj

Prozatím jsme přiložili (lze měnit dle nálady i situace):

– Bude máj,
Mlčte, pudy nízký!

– Uren háj
A zadřený třísky

– Apple pie
Led a skotská whisky

– Cizí kraj
A tekutý písky

– To vám daj´
Za vaše penízky

komentářů 14

Filed under Odstíny šedi

14 responses to “Ententýky, dva špalíky

 1. zcr

  a nebo taky– Jelit ráj,a tlačenky slizký.;)

 2. Raven

  Slizký?Náhodou, taková tlačenka když je dobrá, není špatná :)))))

 3. zcr

  Některé tlačenky dokonce nejsou špatné tak intenzivně, až jsou dobré. Ale zrýmuj to s řízky. A slizká je tlačenka imanentně :o)

 4. Laura

  poslintajblůzu si lingvistky:-)

 5. asTMA

  Šikulkové. :o) Já jsem věděla, že Vás to nenechá v klidu. :o))

 6. bsk

  tak ja taky prispeju svoji troskou:to je rájzelenaj se břízky

 7. lia

  chacha, já měla skoro stejnou jako bsk, a teď už neodolám-hudbo hraja vy šumte, břízky

 8. asTMA

  Chachá, tak to já přidám jednu „lia-like“ variantu a jednu poněkud „Suchou“. ;o)-hudbo, hraja vy čumte, břízky!-mléka kraj-áč z pohorské vísky

 9. zcr

  Jedna krajně nekorektní a anti-gender:-mužů ráj:ve slevě hurisky!;)

 10. Laura

  Taky jedna nekorektní:-nadávajstarý komunistky

 11. faraon

  ehm… Tak báj báj, loučí se turistky utíkaj koupit si dva řízky nevnímaj že s nimi jdou Missky pospíchaj ještě koupit misky podívaj se na své tenisky omdlívaj pošpiněj si blůzky nadávaj že šly pro ty řízky.No tak, ja abych teda jako zas šel…

 12. hatifnat

  – pocakajvzacny prvotisky- Cechu raja nechutny zisky

 13. hatifnat

  – uz se kajnespul na me pysky- jinotajodhali um lidskyasTMO, to je mor! 🙂

 14. asTMA

  Jste senzační. :o)Hati: Já vím. To je účel. Trpte taky, když trpím já. ;o)

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s