Poslové a příjemci

Člověk ve snaze nějak ten svět pevně uchopit (ale za co, to neřeknu!) vymýšlí rozmanité teorie a vytváří sofistikované konstrukce.

(Anebo řeknu. Za flígr!)

Třeba taková teorie poslů a příjemců. Jen málokterý člověk vám proleze životem, aniž by po něm zůstala v prachu vaší cesty aspoň pranepatrná stopa. Postupem času jsem dospěla k přesvědčení, hraničícímu s jistotou, že lidé fungují pro ostatní lidi jako poslové či/a příjemci. Téměř každý, s kým se setkám, mi má něco předat nebo si ode mě něco vzít. Občas je to vzájemná výměna. Někteří jsou dlouhodobí poslové, někteří dlouhodobí příjemci. Někteří nás mají provázet po celý život. Někteří se mají jen mihnout a zase zapadnout do davu.
Sem tam se najde někdo, kdo se nemá zdržet dlouho. Ale nedokáže se odpoutat. Nebo naopak vy nemáte to srdce ho pustit. Nebo se tiše vytratit, když čas dozraje.
Jeden příklad mám pořád před očima. A čas od času i v telefonu. Pan Citový Vykradač se zdržel o roky déle, než měl. Lecčeho mám na rozdávání, a rozdávám ráda. Ale on přešvihl limit až astronomicky, a když už nebylo z čeho dávat, začal dolovat. Exploatace v praxi. Zvláštní pocit; takhle nějak se musí cítit Tlustec, Tachov… A roky mi trvalo, než jsem dokázala ty tisíce hedvábných nitek přeřezat. Kdo ví? Možná že i to byl vlastně dar. Naučit se dělat ostré řezy, bránit svoje a ucpávat díry, kudy to crčí ven.
V každém případě mě děsí představa, že i já takhle někoho poutám tenoučkými provázky a snažím se urvat, co se dá. Pokud to někdo tak cítíte, prosím vás, řekněte mi to. A nenechte si brát víc, než chcete dát. Máloco mě straší víc.

1 komentář

Filed under Odstíny šedi

One response to “Poslové a příjemci

  1. Laura

    To je hezká teorie. Taková… prostě to tak je, no…

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s