Hledejte a naleznete

Někdy. Někde. Nějak. Něco. Někoho.


Kolik z těch, kteří s námi na škole strávili rok, maximálně rok a půl, si pamatuju? Těžko říct. Někoho taky jen matně. A koho z nich si pamatuju celým jménem? Ale tak jo, našli by se, něčím se zapsali. Třeba tím, že měli jméno divné nebo eufonicky zajímavé. Ovšem zrovna tahle Holka se mi do paměti vryla dost hluboko. Trochu zvláštní – ale kdo nebyl aspoň v něčem trochu zvláštní? Pam říká, že prý měla tlustý cop, pak teprve mikádo. To zrovna už mi vypadlo, pokud jsem to vůbec zaregistrovala. Cop si nepamatuju. Ale pamatuju si ledacos. Málo kyslíku v učebně FoFo a malý třesk dvou velkých eg – jejího a Profesorčina. Záchvaty smíchu na všech seminárních hodinách u asistenta Podivína. „Z., vaše tričko má stejnou barvu, jakou měl můj bicykl. Měl jsem ho moc rád. Radši než lidi. Protože lidi…mě někdy děsí…“ Záchvat smíchu přesně v okamžiku, kdy se a. Podivín vynořil za rohem, když jsem imitovala jeho konzultační hodinu se žertovnými kvádříčky. „To je takové dosti…německé řešení…“ Půl osmé ráno, marné čekání na dr. Podvoje a záchvat při imitaci jeho chůze. Lančmít. Jedovatá slina od Lí, která taky psala a taky jezdila na jakousi psaveckou akci. Kdo ví, proč si nesedly. A čtení prvního textu ve sborníku a pocit studeného kamínku v žaludku. Měla jsem ráda tuhle nečitelnou Holku. To, že se tak brzy rozloučila (vlastně se ani nerozloučila, prostě nebyla), pro mě byla stejná ztráta jako úmrtí pana Brambůrka. Pět let mi leží v hlavě. Rok nárazově hledám. Kdepak je jí konec…

Před dvěma měsíci Katulm povídá, pamatuješ si na Holku? Taková…taková. Jestli se pamatuju? Zdali! Mám ti povídat, jak moc na ni poslední rok myslím a jak bych ji chtěla někde vykutat? Jen pánbu ví, proč mě to tak posedlo… Pamatuju, jasně že pamatuju. Aha, já ani ne. Ale Lí ji viděla. Ona teď píše. Vydala knihu pod Divným Jménem. (Divné Jméno prošumí ušima, aniž by se drápkem zachytlo někde v závitu.) No vida! No sláva! Tak to mám radost!
Než jsem dojela domů, věděla jsem jen, že píše, vydala knihu a má divný pseudonym. Jaký? Cedník paměti se posupně zachechtal. Prej – zeptej se mě! Ale co, až bude někdy trocha času, zeptám se Katulm poznovu.

V lednu u Lii padlo zvláštní jméno a já jsem ho zaregistrovala zběžně. Nebo spíš letmo? Prošumělo očima, aniž se drápkem zachytlo někde v závitu. Proletělo mozkovnou stejně jako myšlenka, že se Lii musím zeptat, co to a co jako. A zmizelo to kdesi v dáli, kde končí všechny letmé myšlenky.

A včera. Nominace na Magnesii Literu. Divné Jméno. Jakuba Katalpa. Kontrolní dotaz, konzultace s Pam, konzultace s Katulm, nejistota se rozptýlí za pár googlumžiků. Holka je na světě.

Zavírám oči a uši před vší kritikou, kladnou i zápornou, k věci i z hloubi zneuznané duše. (Jméno Filip Sklenář mi přišlo odkudsi povědomé. Odkud, to už netuším, a nevím dosud, ale jeden z prvních odkazů na Levné knihy možná napoví, proč tolik jedu.) Názor si utvořím sama. A tu Hlínu si koupím.

Když nic, tak ať máš aspoň na ty boty, Jakubko. ;o)

komentářů 5

Filed under Setkání a srážky

5 responses to “Hledejte a naleznete

  1. Tereza

    Taky občas hledám lidi, který jsem ztratila. Vlastně dost často. A dík za příspěvek na boty 🙂

  2. asTMA

    A nacházíš? :o)Tedy, páni, že sem tak rychle najdeš cestu, to bych věru nečekala. :o) Potěšilas mě, hlavně žes na světě.

  3. bbfm

    pořád se vracím, pořád hledám, znovu a znovu, ty lidi, kteří mým životem jen proletěli … možná proto, že nechci nebo nemám dost síly přijímat stále nové a nové … jde to ve vlnách … a zase a pokaždé nacházím, koho jsem nehledal …

  4. Finanzen, Geld und Versicherungen einfach günstigFinanzportal zur Berechnung von günstigen Tarifen bei Versicherung, Konto oder Kredit. Tarife online vergleichen oder kostenlose Beratung anfordern. http://www.private-krankenvollversich.cxa.dehttp://www.kfz-versicherungen.cxa.dehttp://www.sofortkredit-vergleich.txq.dehttp://www.all-online-shops.net

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s