Pravda. Othello. Kráva. Poznámky. Kámošky? Přerody. Útěky.

Requiem aeternam. Believe. Laetatus sum. Here It Goes Again. Don´t Give Up. Bečva. Dream On. Nebe-peklo-ráj. The Only Living Boy In New York.


Říkala jsem si, co se asi tak stane, až tiše a znenadání něco jen tak přestane. A ono se nestane vůbec nic. Zvláštní věc. I když má člověk sklony se podceňovat, nakonec se přece jen přecení.

Počkat deset let se vyplatilo. Jednak vynikající společnost (a důrazné vrnění black-and-white Damien, která prvně přišla až do náručí), jednak velké „plátno", původní znění a herectví Kennetha Brannagha i Laurence Fishburna v patřičném detailu, o dojezdu přes Karla Högera (konečně zjištěno, který to přístroj dělá pink!) nemluvě. Odjezdy v páně Paželvově společnosti vyhodnoceny jako vysoce žádoucí – už dlouho jsem neměla takový záchvat smíchu, až mě v krku rozbolí, kašel se nedá zastavit a spustí se slzy i rýma. A že touto dobou je to více než potřeba.

Večery s dr. Bimboo stojí za to. I když zrovna nejsem ve své kůži (a ta cizí je mi o tři čísla menší). I když mi na uvítanou sdělí, že jsem kráva. I když se mi klíží oči. I když se mi místy chce iracionálně plakat. I když vím, že mě čekají tři dny pekla s tím, na co měl být původně týden. Prostě dr. Bimboo je jedinečná a jednovaječná. Příště s sebou beru zápisník, diktafon a sténografku. Já už asi nikdy v životě nic nenapíšu… (To abych nezapomněla ten úvod.)

Poznámky v telefénu pojmou na jeden zátah až 3000 znaků. Kromě zlomkových úlovků (Hlavní problém je, když na mě někdo položí otázku. / Programování Basicu v Excelu, to je strašná perverze. / Schindler´s Lift. / Já musím nakoupit v Lizolajích. / Já pracuju v nerealitách. / Ticho léčí, a já si nedokážu vzít svůj lék. / Zdarma vám ho doručíme až do vzdálenosti 30 km před práh vašeho domu. / S rozběhem nastřelil břevno v oku svém. / Když se nechceš milovat, ale hrozně po svém klukovi toužíš. [časopis Dívka]) už i povídky.

Naposledy se to stalo na VŠ. Elí zatoužila po nejlepším kámoškování ve stylu střední školy. Touha sdílet holčenčí starůstky, sdělovat si je na záchodě a vůbec kdekoliv, trávit spolu mraky času, všude spolu a hlavně samy proti všem ostatním. Přijít to deset patnáct let dřív, nejspíš bych se tomu oddala cele a vděčně. Bohužel když už je člověk fakt velkej, prostě to nejde. Zejména je-li věkový rozdíl tak citelný. (Nebo je to možná tím, že o těch deset patnáct let dřív to všechno bylo tak moc jinak. Anebo jsem založením nesdílná samotářka, možná.) Doteď si pamatuju její očividné zklamání. A dnes? Poněkud zděšeně rozpoznávám na obzoru podobné obrysy. Obohaceno o nevyžádanou důvěrnost a svěřování s věcmi, které nechci slyšet.

Přerody bolí. Možná bude lepší na chvíli práci na projektu přerušit. Zbytečně to víc jitří a krom toho na to zas není takový spěch, jak se zdá, přestože nedávno to znělo naléhavě. Přestávám se snažit porozumět.

Sedíme na jehlách. Moc pěkně vyhrocených. Nejsme v tom samy. Vpravo, vlevo i za zády napůl soucitné a napůl nakrknuté pohledy – ono to totiž už bez obalu ruší a obtěžuje. Jsem nárazově impulzivní člověk, nicméně touhu po okamžitém útěku zatím krotím. Dala jsem si 14 dní lhůtu, rozhodnutí s vychladlou hlavou, s ohledem na vývoj situace a tak vůbec. Neboť jak správně říká Jednobáječná – do ledna daleko, a když už se bouří i tělo, je čas jednat. Ráno cestou kolem Úřadu, kde v běhu píšu ne(doru)čitelné listy, křeče v žaludku a strach. A to jsem jen pasivní účastník. Mám tohle zapotřebí? Nemám. Když se včas rozhoupu, v říjnu můžu být svobodná. Takže – kdybyste někdo věděli o práci, na kterou bych stačila a která by stačila na mě, sem s ní.1 komentář

Filed under Odstíny šedi

One response to “Pravda. Othello. Kráva. Poznámky. Kámošky? Přerody. Útěky.

  1. eF

    Dybyste v tej chystanej firmě scháněli vrátnýho nebo svačináře, daj vědít…

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s