Pšššt!

asTMĚ to radši neříkejte!


Jsem citlivka, velmi špatně snáším všechno, co se týká cizí tělesné bolesti. A je jedno, že to třeba ani nebolí, jakmile zahlídnu/zaslechnu/přečtu si něco, co by mohlo bolestí zavánět, zabolí to mě, až to kostmi proletí jako ledový blesk. Je to zřejmě dědičné, památka na tatínka. Čarodějka volila rozuměji, je po mámince otrlá.

Máminka se postavila k mému problému velmi mazaně. Celé rodině nařídila, aby mi o různých nehodách a bolístkách nic neříkali. Ono by to asi v zásadě bylo fajn, kdyby to třeba pochopil i desetiletý synovec a nevyžíval se v tom, že mi chodí ukazovat každý stroupek a barvitě mi líčí, jak k němu přišel. Bylo by. Jenže je to krapet nedomyšlené. Všechno totiž vyleze, obvykle v nejméně vhodnou chvilku.

To máte tak. Máminka se třeba převlékne do domácího, a hele! Na noze nad kolenem modřina jako brno. Jééé, promiň! Tos neměla vidět! To jsem se jen majzla o bednu na zahradě v chajdě, jak jsem se jí nešikovně vyhýbala. Víš, jak je to tam stísněné. Ale ono to ani nebolí, fakt! Mi povídej!

Nebo na pohřbu babičky začne u stolu vyprávět příbuzným nějakou veselou historku, kterou okoření vzpomínkou na to, jak zahučela ze schodů do sklepa a pěkně se pomlátila. Jééé, promiň! Já jsem úplně zapomněla, že ty to nevíš! Příbuzní nechápavě hledí, jak celá zelená a na pokraji mdlob probodávám máminku zničujícím pohledem a ona se provinile hihňá.

Nic se neutají. A tak postupně docházíme k funkčnímu modelu, že se všechno řekne hned a šetrně a holt se to na všech stranách vydrží, protože ta reakce se potlačit nedá a protrpět se to musí. Ale lepší to vstřebat takto než pozdě, mimochodem a s podstatně vražednějšími důsledky…Napsat komentář

Filed under Odstíny šedi

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s