Dojemná

Jsemť duše křehká

 


Dojímá mě pohled na spící kočky. Přitulení nejmenšího synovčátka i pusa od největšího. Dojímá mě Rozum a cit, Láska nebeská, Forrest Gump, Popelka, Můj život, S tebou i bez tebe, Road to Perdition a spousty dalších filmů. Dojímá mě Harry Potter sedící před zrcadlem z Erisedu i listující v albu od Hagrida. Dojímají mě knížky Jane Austenové i Tove Janssonové. Dojímá mě hlas Vlasty Redla i barokní muzika. Dojímá mě Alžbětinská serenáda a zvuk houslí s moravským vibratem. Dojímá mě plachost a křehkost druhých. Dojímají mě spontánní projevy citu, od Nejmilejšího i od jiných, tím víc, čím jsou vzácnější. Dojímají mě introvertní děti s bohatou fantazií. Dojímá mě nečekaný takt a laskavost. Dojímají mě dárečky (trojbarevka, ovečky, origami!). Dojímá mě, když za tvrďáckou slupkou (a nemusí to být maska) zničehonic vykoukne malý bezbranný kluk. Dojímá mě ostýchavý talent. Dojímá mě jaro, kytky v trávě, mladičká zeleň a večerní vůně. Dojímá mě nebe na tisíc způsobů, zachumlané i nahé, obláčkové denní i hvězdnaté noční. Dojímá mě pohled na sinavě zelené stromy na pozadí bouřkových mračen…

Ale hergot fix už sakra!

Nesnáším prvoplánové citečkování, emocionální manipulace, kterých si nemůžu nevšimnout, všechny ty řetězy štěstí a prezentace plné líbivých obrázků kýčovitých krajinek, ňuňacích zvířecích mláďátek a roztomiloulinkatých mimineček od Anne Geddes, doplněné o srdcervoucí proklamace o přátelství, lásce, mezilidských vztazích, o hluboké úvahy o životě a jeho smyslu a naplnění, o důtklivá upomenutí, abychom si navzájem padali kolem krků a prožívali naplno každičkou milisekundu svého pozemského žití, a o ušlechtilé apelace na naše nejvíc nejlepší já, případně o dojemné texty písní (posledně to byla nepředstavitelná, bohatě ilustrovaná prezentace písně Johna Lennona Imagine).

Není to tím, že bych se škaredila na svět a považovala všechny vznešené myšlenky a ideje za odpad a dekadentně si ošklivila všechno hezké a milé. Vůbec ne. Ani to není tím, že bych považovala všechny projevy náklonnosti a sounáležitosti za zbytečné a nepotřebné. Já si jen ošklivím prefabrikované preparáty k oživení lidství a laskavosti (1x týdně 25 kapek), ze kterých čouhá urputná snaha dokopat mě za každou cenu k trýznivému vzlykotu či zalykání se takovou tou všeobjímající všelidskou láskou. Mají opačný účinek. Místo dojetí a oslzení se s odstupem dívám na ten zlovolný hodinový strojek emocionální bomby, zatímco jediné city, které se ve mně probouzejí, jsou nával zhnusení a nevolnosti a vztek na toho dobrého človíčka, jenž mi tuhle slátaninu poslal, místo aby prostě sedl a (klidně úplně stručně) napsal, že na mě myslí a že mu chybím. Nesnesitelně mě rozčiluje ta nutkavá touha sdílet unylé áchání nad cukerínovým barvotiskovým kýčem.

A snad právě proto, že mě opět tatáž laskavá dušička, která už mi vlastně nic jiného ani neposílá, tj. zhruba poslední tři roky nenapsala jedinou skutečně osobní čárku, zato dusivých juchů-pps posílá tuny, oblažila další z úděsných nadílek, jsem poté měla takový velmi aktuální překouk:

 

STOP CHRISTMAS GIFTS!

 

 

komentářů 5

Filed under To jsem vám chtěla říct!

5 responses to “Dojemná

 1. Mod.

  Nám se dnes časně zrána ztratila Pepíček:-(

 2. asTMA

  Mod.: Ach jé. A už se našel? :o(

 3. Nenávidím Anne Geddes. A máem mě trefilo, když nám tchýně věnovala „Moji první knížku“ s jejími fotkami. Odmítám vyplňovat, komu jsou podobné vlásky a pleť Buňky a taky ani náhodou seznam od koho dostala jaký dáreček. Dostat Anne Geddes do rukou, pomučánkovala bych si.

 4. Už JO a živej, potvora jedná hnusná:o))

 5. asTMA

  Mod.: Ještě aby byl mrtvej! To bych ho, být tebou, zabila! :o))

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s