Rerekonstrukce

Království za chvilku klidu


Přestávám věřit, že na světě ještě existuje chvilka klidu. Náš vcelku tichý kout je toho důkazem nad jiné přesvědčivým. Zpočátku tu bývalo docela příjemné ticho. Po silnici projela dvě tři auta za den, bydleli tu převážně postarší lidé, zkrátka oáza pohody uprostřed města.

Pak se v domě začal rekonstruovat byt. Do bytu se přistěhovali noví lidé. Řemeslníci nás nechali dva tři dny vydechnout, abychom se zotavili, že už je to konečně za námi, a pustili se do výroby dalších bytů z našich původních sklepů. Inu, pan majitel nepromešká jedinou příležitost jak se domoci nějakých dalších zlatek. Budiž mu přáno.

Poté opět tři dny klidu a další rekonstrukce. Sotva skončila, začalo se rekonstruovat ve vedlejším domě. A tak se to tu tak střídá, skoro v jednom kuse. Přibývá mladších lidí, i lidí s dětmi, takže se zvyšuje i hlučnost v ulici, provoz aut nějak záhadně zhoustl, asi se prolátlo, že tu nikdo nezná výraz dopravní zácpa ani z nejdivočejších snů.

Vzdor častým vnitřním úpravám náš dům vyhlíží zvenčí značně ošuměle – on to taky není žádný mladík! Ošlehán větry, sněhy, dešti, kroupami i jinými meteoneplechami, s odrolenými balkony, jimž tu a tam z erodované omítky vyraší divoký trs trávy, krčí se tu v asijské deltě, zdaleka viditelný, špinavě hnědavý. Jeho zanedbaný vzhled zdůrazňuje dům vedlejší. Hrdě vypínal svá čerstvě natřená mužná prsa, zářil do ulice neposkvrněnou pastelovou žlutí – ztepilý kozák vedle sešlého staříka v kytlici a s prázdnou mošničkou. Je to asi půl roku, co dostal tento obdivuhodný kabátec.

Je to asi čtrnáct dní, co ho zahalilo lešení, na němž vesele dovádějí zruční chlapíci s kladivy, vrtačkami, sbíječkami, hladítky a otloukátky a jánevímčímvšímještě. S vervou Conana ničitele omlátili tu zářivou omítku (a podle výkřiků zalétajících sem zvenčí i leccos, co omlátit neměli) a jali se dům zateplovat. V každý pracovní den i v sobotu se úderem čtvrt na osm rozezní industriální koncert, jenž neutichá ani v osm večer. Pracuješ doma? Potřebuješ klid? Tvůj problém. Jsi dlouho vzhůru a potřebuješ si ráno chvilku přispat? Zapomeň. Tečou ti z toho věčného randálu nervy? Bohnice jsou hned za řekou a teplo muší bejt! (Stranou ponechme logiku pečlivého nátěru, který se vzápětí celý zničí, aby se mohl dům poklást vrstvou polystyrenu a natřít poznovu.)

Se zdivočelým výrazem v nevyspalých očích se ráno hrabu z postele, zuby mi drnčí v rytmu jakési sbíječky, ometám závěj prachu a polystyrenových drobků ze všeho, co mám v dosahu, přes okno zanesené sajrajtem marně mžourám do ulice, jaké bude počasí, a se slzami na krajíčku se vyčerpaně ptám Nejmilejšího: A co bude, až to dodělají? Domácí se urve a začnou zateplovat nás? Nejmilejší se pouchechtne, zamrká a odpovídá chlácholivě: Toho se neboj. Domácí je starej škrt, vzpomeň si na lepenkový okno!

A tak tě snažně prosím, Pane, dej, ať našemu panu Harpagonovi ta jeho hamižnost vydrží aspoň rok!


komentářů 5

Filed under Odstíny šedi

5 responses to “Rerekonstrukce

 1. To jsou ty dělnický profese!

 2. asTMA

  No myslela jsem na Tebe, když jsem to psala, přesněji myslím na Tebe celých těch čtrnáct dní, Kači! :o)

 3. ooo jéééé…To je nadělení. Zlatý můj pan bývalý domácí, který by to vyřešil jednoduše pověšením cedulky " Rekonstrukce bude!"

 4. zcr

  Zítra se buderekonstruovat všude!

 5. asTMA

  zcr: Mně to zase připomnělo film "Cirkus bude!". :o))Raven: Jó, ten by se nám hodil! Teda, zase, představa, že by "za půl roku bude chodník hotový" trvalo místo čtyř let ležatou osmičku, zato s cedulkou "chodník se upravuje", mě poněkud polévá ledovým potem, protože už ty čtyři roky chození přes bezedný vodní příkop po velmi vachrlaté lávce pro mě byly dost velký utrpení. Takže možná spíš – díky za Harpagona, který aspoň jednou za čtyři roky pustí pidichlup. :o))

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s